زمان مطالعه: 5 دقیقه

برای مبارزه با سرطان چه غذایی بخوریم؟ هیچ غذایی به تنهایی نمی‌تواند از سرطان جلوگیری کند، اما ترکیب صحیح موادغذایی ممکن است به ایجاد تغییر کمک کند. در زمان صرف غذا، سعی کنید حداقل دوسوم وعدهٔ شما، موادغذایی گیاهی و حداکثر یک‌سوم آن پروتئین حیوانی باشد. طبق نظریهٔ “انستیتوی تحقیقات سرطان آمریکا”، موادغذایی، ابزاری مهم در مبارزه با سرطان است. برای خود، انتخاب‌های بهتر و بدتر در میان موادغذایی را بررسی نمایید.

 

مبارزه با سرطان با رنگ

میوه‌ها و سبزیجات، سرشار از مواد مغذی برای مبارزه با سرطان‌اند و هرچه رنگ آن‌ها بیشتر باشد، مواد مغذی بیشتری نیز در آن‌ها وجود دارد. این موادغذایی همچنین ریسک ابتلا به سرطان را از طریق رسیدن به وزن سالم و حفظ آن، کاهش می‌دهند. وزن اضافی خطر ابتلا به سرطان‌های متعدد از جمله سرطان رودهٔ بزرگ، مری و کلیه را افزایش می‌دهد. از انواع سبزیجات به ویژه سبزیجات به رنگ سبز تیره، قرمز و نارنجی استفاده نمایید.

 

نقش صبحانه در مبارزه با سرطان

فولات که به‌طور طبیعی در موادغذایی وجود دارد، یک ویتامین B مهم است که ممکن است در برابر سرطان‌های رودهٔ بزرگ، راست‌روده و پستان محافظت نماید. می‌توانید فولات را به وفور در صبحانه داشته باشید. غلات صبحانهٔ غنی‌شده و محصولات گندم کامل منابع خوب فولات‌اند. از دیگر منابع فولات می‌توان به آب پرتقال، خربزه و توت‌فرنگی اشاره نمود.

 

 

غذاهای غنی از فولات

منابع خوب دیگر فولات مارچوبه و تخم‌مرغ است. همچنین می‌توانید آن را در لوبیا، تخمه آفتابگردان و سبزیجات سبز برگ مانند اسفناج و یا کاهو بیابید. بهترین راه دریافت فولات، نه از طریق قرص و مکمل‌ها، بلکه از طریق خوردن میوه، سبزیجات و محصولات غنی‌شده با دانه‌ها است. زنانی که باردار هستند یا قصد باردار شدن دارند، باید از مکمل استفاده نمایند تا اطمینان حاصل نمایند که به اندازهٔ کافی اسیدفولیک برای جلوگیری از برخی نقایص مادرزادی دریافت می‌کنند.

 

پرهیز از گوشت‌های فرآوری‌شده

مصرف گه‌گاه ساندویچ ژامبون و یا هات‌داگ آسیبی به شما وارد نمی‌کند. اما کاهش مصرف گوشت‌های فرآوری‌شده مانند بولونیا، ژامبون و هات‌داگ به شما در کاهش خطر سرطان رودهٔ بزرگ و معده کمک می‌کند. همچنین، خوردن گوشت‌های دودی و یا نمک‌آلود باعث می‌شود که در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرید که به‌طور بالقوه می‌توانند باعث سرطان شوند.

 

گوجه‌فرنگی در مبارزه با سرطان

مشخص نیست علت این امر لیکوپن، رنگدانه‌ای که به گوجه‌فرنگی رنگ قرمز می‌بخشد، است یا چیز دیگری. اما برخی از مطالعات مصرف گوجه‌فرنگی را با کاهش خطر ابتلا به چندین نوع سرطان از جمله پروستات مرتبط دانسته‌اند. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که فرآورده‌های گوجه‌فرنگی فرآوری‌شده مانند سس یا رب، توانایی مبارزه با سرطان را افزایش می‌دهند.

 

پتانسیل ضدسرطانی چای

با وجود اینکه شواهد هنوز تأییدشده نیست، چای، به‌ویژه چای سبز، ممکن است یک مبارز قوی سرطان باشد. در مطالعات آزمایشگاهی، چای سبز باعث کندی و یا جلوگیری از پیشرفت سرطان در سلول‌های رودهٔ بزرگ، کبد، پستان و پروستات شده است. همچنین اثر مشابهی در بافت ریه و پوست نیز دارد. در برخی مطالعات طولانی‌مدت، چای با کاهش خطر ابتلا به سرطان مثانه، معده و پانکراس همراه بوده است. اما قبل از توصیه به مصرف چای به عنوان مبارز سرطان، تحقیقات بیشتری در مورد انسان نیاز است.

 

انگور و سرطان

انگور و آب انگور، به ویژه انگور بنفش و قرمز، رسوراترول‌ دارند. رسوراترول دارای خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی قوی است. در مطالعات آزمایشگاهی از نوعی آسیب که می‌تواند روند سرطان را در سلول‌ها تحریک کند، جلوگیری کرده است. شواهد کافی در این مورد وجود ندارد که بتوان گفت خوردن انگور یا نوشیدن آب انگور (یا مصرف مکمل‌ها) می‌تواند از سرطان پیشگیری و یا آن را درمان نماید.

 

محدود کردن الکل برای کاهش ریسک ابتلا به سرطان

سرطان‌های دهان، گلو، حنجره، مری، کبد و پستان همه با نوشیدن الکل در ارتباط‌اند. الکل همچنین ممکن است خطر ابتلا به سرطان رودهٔ بزرگ و راست‌روده را افزایش دهد. نیاز است زنانی که در معرض خطر بالاتری از ابتلا به سرطان پستان‌اند، در مورد ریسک‌فاکتورهای خود و میزان مصرف الکل با پزشک خود مشورت نمایند.

 

آب و مایعات دیگر می‌توانند محافظت نمایند

آب نه تنها تشنگی شما را برطرف می‌کند، بلکه ممکن است از شما در برابر سرطان مثانه نیز محافظت نماید. علت این است که آب، غلظت عوامل بالقوهٔ ایجادکنندهٔ سرطان مثانه را رقیق می‌کند. همچنین، نوشیدن مایعات بیشتر باعث دفع ادرار بیشتر می‌شود و این باعث می‌شود مدت زمانی که این عوامل با پوشش مثانه در تماس‌اند، کاهش یابد.

 

لوبیای توانا

لوبیا برای شما بسیار مفید است، جای تعجب نیست که ممکن است به مبارزه با سرطان نیز کمک کند. لوبیا حاوی چندین مادهٔ شیمیایی گیاهی قوی است که ممکن است از سلول‌های بدن در برابر آسیب‌هایی که منجر به سرطان می‌شوند، محافظت نمایند. در آزمایشگاه این مواد، رشد تومور را کند کرده و از آزاد شدن تومورها به سلول‌های مجاور جلوگیری کرده‌اند.

 

خانوادهٔ کلم در برابر سرطان

برای مبارزه با سرطان چه غذایی بخوریم؟ سبزیجات چلیپایی شامل کلم بروکلی، گل کلم، کلم و کلم‌پیچ است. این سبزیجات را می‌توان سرخ کرد و یا اینکه در سالاد از آن‌ها استفاده نمود. اما مهم‌تر از همه، اجزای موجود در این سبزیجات ممکن است از شما در برابر سرطان‌هایی مانند رودهٔ بزرگ، پستان، ریه و دهانهٔ رحم دفاع کند. تحقیقات آزمایشگاهی در این زمینه امیدوارکننده بوده است، اما مطالعات انسانی نتایج متفاوتی داشته است.

 

سبزیجات برگ سبزتیره

سبزیجات برگ سبزتیره مانند کاهو، کلم‌پیچ، کاسنی و اسفناج دارای فیبر، فولات و کاروتنوئیدهای فراوانی‌اند. این مواد مغذی ممکن است در برابر سرطان دهان، حنجره، لوزالمعده، ریه، پوست و معده محافظت کنند.

 

محافظت با استفاده از ادویه‌جات

کورکومین مادهٔ اصلی در زردچوبه و دارای خواص بالقوه برای مبارزه با سرطان است. مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که این ماده می‌تواند تغییر شکل، تکثیر و حملهٔ سلول‌های سرطانی را برای طیف وسیعی از سرطان‌ها سرکوب نماید. تحقیقات در این زمینه در مورد انسان ادامه دارد.

 

روش‌های پخت‌وپز

نحوهٔ پخت گوشت می‌تواند در میزان خطر ابتلا به سرطان تفاوت ایجاد نماید. سرخ کردن و کباب کردن گوشت در دمای بسیار بالا باعث تشکیل مواد شیمیایی می‌شود که ممکن است خطر سرطان را افزایش دهد. به نظر می‌رسد سایر روش‌های پخت‌وپز مانند خورشت، بریان کردن و بخارپز کردن، تعداد کمتری از این مواد شیمیایی را تولید کند. هنگامی‌که گوشت را به‌صورت خورشت استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که مقدار زیادی سبزیجات سالم نیز به آن اضافه نمایید.

 

مخلوطی از توت‌ها

توت‌فرنگی و تمشک ماده‌ای شیمیایی به نام اسیدالاژیک دارند. این آنتی‌اکسیدان قوی ممکن است در واقع از چند طریق با سرطان مقابله نماید، از جمله غیرفعال کردن برخی مواد سرطانی و کند کردن رشد سلول‌های سرطانی. هنوز دلیل کافی برای اثبات مقابله با سرطان در انسان وجود ندارد.

 

بلوبری برای سلامتی

آنتی‌اکسیدان‌های قوی موجود در بلوبری ممکن است در حمایت از سلامتی و مبارزه با سرطان، ارزش زیادی داشته باشند. آنتی‌اکسیدان‌ها ممکن است با دفع رادیکال‌های آزاد از بدن قبل از آسیب رساندن به سلول‌ها، به مبارزه با سرطان کمک کنند. اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است. سعی کنید برای تقویت خاصیت این توت‌ها، آن‌ها را همراه بلغور جو دوسر، غلات سرد، ماست و یا حتی سالاد مصرف نمایید.

 

شکر را حذف کنید

شکر ممکن است به‌طور مستقیم باعث سرطان نشود. اما ممکن است سایر موادمغذی موجود در موادغذایی را که به محافظت در برابر سرطان کمک می‌کنند، جابه‌جا نماید، و میزان کالری را افزایش ‌دهد، که به اضافه وزن و چاقی منجر می‌شود. اضافه وزن نیز یک عامل خطر برای سرطان است. میوه، جایگزینی غنی از ویتامین برای شکر و شیرینی است.

 

به مکمل‌ها اعتماد نکنید

ویتامین‌ها ممکن است به محافظت در برابر سرطان کمک کنند. اما این زمانی است که آن‌ها را به طور طبیعی از غذا دریافت نمایید. هم انجمن سرطان آمریکا و هم مؤسسهٔ تحقیقات سرطان آمریکا بر این مورد تأکید دارند که دریافت مواد مغذی ضدسرطان از غذاهایی مانند مغزها، میوه‌ها و سبزیجات برگ سبز، بسیار برتر از دریافت آن‌ها از مکمل‌ها است. داشتن رژیم غذایی سالم، بهترین گزینه است.

 


منبع:

برای مبارزه با سرطان چه غذایی بخوریم؟ / برای مبارزه با سرطان چه غذایی بخوریم؟

مقالات مشابه

میوه‌ها و سبزیجات بنفش چه مزایایی دارند؟

چرا لوبیا برای سلامتی مفید است؟

چه غذاهایی برای افسردگی مناسب‌اند؟