زمان مطالعه: 4 دقیقه

وجود درد مزمن در طول روز باعث کلافه شدن انسان می‌شود اما می‌توان این درد را مدیریت کرد، در این مقاله روش کنترل درد در طول روز را مرور می‌کنیم. برای این منظور با ما همراه باشید.

فعال باشید

موارد ساده مانند فعالیت منظم تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. پیاده‌روی، ایروبیک در آب یا یوگا را امتحان نمایید. این موارد درد مفاصل را کاهش می‌دهند و به تعادل، انعطاف‌پذیری و قدرت کمک می‌کنند. هدف خود را برای 3 یا 4 روز در هفته و هر بار به مدت 30 دقیقه قرار دهید، حتی اگر فعالیتی سبک مانند حرکت‌های کششی و یا باغبانی باشد. با پزشک و یا فیزیوتراپ خود مشورت کنید تا بهترین برنامه را برای شما تنظیم نماید.

 

خوب بخوابید

هنگامی‌که شب به‌خوبی استراحت می‌کنید، احساس بهتری خواهید داشت و بدن راحت‌تر می‌تواند با درد مقابله نماید. اگر خوب استراحت نکنید، ممکن است درد بدتر شود. روتین قبل از خواب به شما کمک می‌کند تا استراحت مورد نیاز خود را به دست آورید: سعی کنید هر شب، سر یک ساعت معین بخوابید و سر ساعت معینی بیدار شوید. در تخت خود مطالعه نکنید و یا تلویزیون نبینید. در طول روز چرت نزنید. اتاق خواب ساکت و راحتی داشته باشید که خواب شما را تسهیل بخشد. اگر درد شما را بیدار نگه می‌دارد، با پزشک خود در مورد مصرف داروهایی که به شما کمک می‌کند خواب راحتی داشته باشید، مشورت نمایید.

 

در محل کار کمک بگیرید

بعضی روزها، درد ممکن است کار شما را سخت نماید. بر اساس قانونی که برای افراد دارای معلولیت است، کارفرمایان باید تغییراتی را برای آسایش شما انجام دهند. شاید بتوانید چند روز به‌صورت دورکاری و از خانه کار خود را انجام دهید و یا مرخصی‌های طولانی‌تری بگیرید. گاهی اوقات داشتن میز و یا صندلی ارگونومیک و راحت‌تر به بهبود درد شما کمک می‌نماید.

 

داروهای خود را به‌موقع مصرف نمایید

پزشک ممکن است برای شما داروهایی جهت کمک به تسکین درد و خواب بهتر تجویز نماید. مطمئن شوید از عوارض و نحوهٔ عملکرد داروها و دوز مصرفی مناسب آگاهی دارید. اگر عوارض جانبی‌ای از داروها احساس کردید و یا کارهایی را که پیشتر تمایل به انجام آن داشتید، دوست ندارید، به پزشک مراجعه کنید و مشورت بگیرید.

 

کارهایی را که دوست دارید انجام دهید، پیدا کنید

با مشغول شدن به فعالیت‌هایی که حواس شما را پرت می‌کنند، ذهن خود را از درد دور کنید. ممکن است مواردی مانند رنگ‌آمیزی، نقاشی یا انجام کارهای آسان را امتحان نمایید. یا می‌توانید با دوستان خود بازی‌های گروهی انجام دهید، یا مهارت‌های خود را با حل جدول کلمات متقاطع بسنجید. اگر دوست دارید بیرون از منزل، در محیط باز باشید، شاید باغبانی برای شما مناسب باشد.

 

برای مواقعی که درد بیشتر می‌شود، آماده باشید

هر چند وقت یک‌بار درد بیشتر می‌شود: سعی کنید برنامه‌ای داشته باشید تا بدانید در آن زمان چه باید کرد. شاید این به معنای تغییر سطح فعالیت یا داروی مصرفی یا استفاده از کیسه و یا پدهای گرم و سرد باشد. فهرستی از عوامل تحریک‌کنندهٔ درد داشته باشید و از پزشک راهنمایی بخواهید تا در صورت بروز درد بیشتر، در مدیریت آن کمک نماید.

 

غذای سالم بخورید

آنچه می‌خورید بر احساس شما تأثیر می‌گذارد. بنابراین یک رژیم متعادل به بدن شما کمک می‌کند تا در بهترین حالت برای مقابله با درد باشد. مقادیر زیادی میوه و سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی بخورید. سعی کنید از موادغذایی فراوری‌شده و سرشار از شکر، نمک و چربی پرهیز کنید. آب زیاد بنوشید. پزشک یا متخصص تغذیه می‌تواند به شما در تهیهٔ فهرست غذایی سالم کمک نماید.

 

آرامش داشته باشید

داشتن استرس در هنگام مواجهه با درد مزمن، آسان است. برای کمک به کنترل درد، روش‌هایی پیدا کنید که بتوانید استرس‌ را از خود دور کنید. تنفس آهسته و عمیق، مراقبه، تجسم تصاویر هدایت‌شده و هیپنوتیزم ممکن است بتواند به شما کمک نماید. از پزشک در این مورد مشورت بخواهید.

 

سرعت انجام فعالیت‎‌های خود را تنظیم نمایید

مواقعی وجود دارد که انرژی زیادی دارید و احساس می‌کنید می‌توانید به فعالیت ادامه دهید. روزهای دیگر، انرژی شما کمتر است و درد زیاد است. یاد بگیرید چه زمان باید فعالیت داشته باشد و چه زمان استراحت نمایید. وظایف خود را اولویت‌بندی کنید، در این‌صورت اگر کارهایی که زیاد مهم نیستند، انجام نشوند، مسئلهٔ خاصی پیش نمی‌آید. کارهای بزرگ را به کارهای کوچک تقسیم کنید و آن‌ها را در میان کارهای خود جا دهید و سعی کنید میان کارهای آسان و کارهای سخت و زمان‌بر مانور دهید. زمانی‌که احساس نیاز کردید، از دوستان و همکاران خود کمک بخواهید.

 

با خانواده و دوستان خود صحبت کنید

اطمینان حاصل نمایید که خانواده و دوستان احساس شما را می‌دانند. ممکن است از اینکه درد چگونه زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده است، متأثر، غمگین، عصبانی یا ناامید شوید. احساسات خود را به اشتراک بگذارید و به اطرافیانتان بگویید چگونه می‌توانند شما را کمک نمایند.

 

در یک گروه پشتیبان عضو شوید

داشتن خانواده و دوستان برای گفت‌وگو بسیار عالی است، اما ممکن است عضویت در یک گروه پشتیبان با افرادی که درد مزمن و مشکلی مانند شما را دارند، مؤثر باشد. به دنبال گروهی باشید که به اعضا کمک می‌کنند روش‌های خوب کنار آمدن را پیدا کنند. بهترین گروه‌ها به جای بیان نکات منفی درد، موفقیت اعضا را جشن می‌گیرند. این گروه‌ها به صورت حضوری و برخط فعالیت می‌کنند.

 

سیگار را ترک کنید

افراد سیگاری به احتمال زیاد کمردرد و همچنین درد مفاصل و معده‌درد دارند. سیگار کشیدن همچنین حساسیت شما را نسبت به درد بسیار بیشتر می‌نماید، چرا که می‌تواند در بهبودی بدن تأثیر بگذارد. در صورتی‌که برای ترک سیگار کمک می‌خواهید، می‌توانید از پزشک خود مشورت بگیرید. همچنین پیشنهاد می‌شود مقاله‌های ترک سیگار در 10 مرحله و روزهای اول ترک سیگار را مطالعه نمایید.

 

اهداف واقع‌بینانه تعیین کنید

می‌توانید کارهای متفاوتی را برای لذت بردن از روز انجام دهید. کارهایی را که دوست دارید و می‌دانید که توان انجام آن را دارید، مشخص نمایید. برای دستیابی به آن‌ها آرام آرام عمل کنید. اگر در مواقعی عقب‌نشینی کردید، نگران نباشید. زمانی‌که انرژی بیشتری داشته باشید، می‌توانید به مسیر قبل خود بازگردید.

 


منبع:

روش کنترل درد در طول روز / روش کنترل درد در طول روز

مقالات مشابه