زمان مطالعه: 2 دقیقه

اکو قلب چیست؟

 

اکو قلب یا اکوکاردیوگرافی یک روش گسترده و یک روش تست پیشرفته‌تر نسبت به نوار قلب است و مشابه نوار قلب غیر تهاجمی است و چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد؛ اما در حالی که برای گرفتن نوار قلب باید به پشت خود بخوابید، اکوکاردیوگرام مستلزم آن است که شما به پهلو قرار بگیرید.

اکوکاردیوگرافی به پزشک کمک می‌کند تا علت صداهای غیرطبیعی قلب، افزایش ضخامت بطن‌ها و لخته‌های خون یا تومورهایی که باعث سکته‌ مغزی شده‌اند را تشخیص دهد.

با استفاده از روش اکوی قلب می‌توان نمای دقیقی از دیواره‌های قلبی، دریچه‌ها و ابتدای سرخرگ‌های بزرگ را بدست آورد. با استفاده از سونوگرافی، یا اکو کردن امواج صوتی با فرکانس بالا یک تصویر بصری از قلب را ارائه می‌دهد.

 

نحوه انجام اکو قلب

 

اکو بدون درد و معمولا کمتر از یک ساعت انجام می‌شود. در برخی از انواع اکو پزشک باید نمک یا رنگ مخصوصی به یکی از رگ‌ها تزریق کند که باعث می‌شود قلب در تصاویر اکو واضح‌تر نمایش داده شود.

اکوی قلب آزمایشی است که فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کند. برای انجام اکوکاردیوگرافی الکترودهایی به قفسه سینه شما وصل می‌شود تا اکو انجام شود.

پزشک ژلی را روی قفسه سینه مالیده و دستگاهی شبیه یک مبدل را روی سینه حرکت می‌دهد.

این مبدل امواج فراصوتی را به قفسه سینه منتقل می‌کند و رایانه‌ای با دریافت امواج صوتی تصویر قلب را در صفحه‌ای نمایش می‌دهد.

در طول آزمایش ممکن است از فرد خواسته شود تا موقعیت خود را تغییر داده یا نفس خود را برای مدت کوتاهی نگه دارد، این کار باعث می‌شود تصاویر بهتری از قلب دریافت شود.

 

هزینه اکو قلب چقدر می‌شود؟

 

شما هم احتمالا در طی سیر مراحل درمان خود عمل جراحی ، مداخلات یا بستری برایتان سوال شده است که هزینه خدمات پزشکی چقدر می‌شود و چگونه محاسبه می‌شود. برای آگاهی بیشتر باید در نظر داشته باشید تجهیزات مصرفی، تعداد خدمت، آزمایشات و تست های مورد نیاز از نظر پزشک ،خدمات پاراکلینیکی مثل تصویربرداری بسته به تشخیص پزشک برای هر فرد متفاوت از فرد دیگر است و نمی توان به طور قطعی قبل از مراجعه به بیمارستان قیمت دقیق را تعیین نمود. ولی می توان به طور تقریبی محدوده مبلغ پرداختی برای دریافت خدمات درمانی را برای بیشتر افراد پیش بینی نمود.

هزینه اکو قلب با تعرفه آزاد ۱۸۸،۰۰۰ تومان است. در صورتی که از بیمه پایه خود استفاده کنید ( لیست بیمه های طرف قرارداد بیمارستان محب مهر ) حدود ۱۵-۲۰٪ از این مبلغ توسط بیمه پرداخت می شود.

پیشنهاد می کنیم برای محاسبه سهم بیمه ها اینجا را بخوانید: هزینه عمل جراحی و خدمات درمانی در بیمارستان محب مهر

اکو قلب در اورژانس و کلینیک قلب بیمارستان محب مهر انجام می‌شود.

 

مقالات مشابه