زمان مطالعه: 2 دقیقه

خشکی چشم به علت استفاده از صفحه نمایش

اگر مانند بسیاری از افراد هستید، در تمام طول روز از صفحه نمایش استفاده کرده و وقت خود را صرف خیره شدن به رایانه، تبلت یا تلفن هوشمند می‌کنید. تقریباً ۶۰٪ آمریکایی‌ها حداقل ۵ ساعت در روز از دستگاه دیجیتال استفاده می‌کنند. هفتاد درصد از چند دستگاه به‌طور همزمان استفاده می‌کنند. در تمام این مدت، صفحه نمایش می‌تواند منجر به خشکی و تحریک چشم شود.

 

صفحه نمایش چگونه منجر به خشکی چشم می‌شود؟

چشم‌ها برای سالم ماندن باید مرطوب بمانند. به طور معمول، افراد هر ۱۰ ثانیه پلک می‌زنند. هنگامی که پلک می‌زنید، چشمان شما لایه‌ٔ نازکی از اشک آزاد می‌کند که باعث آرامش چشمانتان می‌شود. اما وقتی به تبلت، رایانه یا تلویزیون نگاه می‌کنید، معمولاً پلک نمی‌زنید. پلک‌زدنِ کمتر به معنی خشکیِ بیشتر چشم است.

اشک چشم چیزی بیشتر از آب است. چربی و مخاط نیز در آن وجود دارد. برای مرطوب نگه‌داشتن چشم به هر سه ماده نیاز دارید.

کار طولانی‌مدت با کامپیوتر حتی ممکن است تعادل اجزای اشک شما را نیز تغییر دهد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در ژاپن انجام شد نشان داد که میزان مخاط در اشکِ افرادی که ساعت‌ها از کامپیوتر استفاده می‌کنند کمتر از حالت عادی است. تقریباً از هر ۱۰ نمونهٔ مورد مطالعه ۱ نفر قطعاً و بیش از نیمی از آن‌ها احتمالاً خشکی چشم داشتند.

درحالی‌که احتمال خشکی چشم با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ نشان داد کودکانی که زمان بیشتری را صرف استفاده از تلفن‌های هوشمند کرده و زمان کمتری را در خارج از خانه می‌گذرانند علائم خشکی چشم بیشتری دارند.

 

اگر مجبور هستید به صفحهٔ نمایش نگاه کنید باید:

  • قانون ۲۰/۲۰/۲۰ را دنبال کنید.

هر ۲۰ دقیقه به مدت ۲۰ ثانیه به چشمان خود استراحت داده و به چیزی که ۲۰ فوت فاصله دارد نگاه کنید. به عنوان یادآوری زنگ هشدار را روی تلفن هوشمند خود تنظیم کنید.

 

  • از رطوب‌دهنده استفاده نمایید.

با استفاده از دستگاه مرطوب‌کنندهٔ هوا، رطوبت را به هوای داخلی محل کار یا خانه اضافه کنید تا چشمان شما به‌سرعت خشک نشوند.

 

  • خیره نشوید

سعی کنید به‌طور مرتب پلک بزنید، به‌خصوص وقتی برای مدتی طولانی به صفحهٔ نمایش نگاه می‌کنید.

 

  • صفحه‌ٔ نمایش را به اندازهٔ طول بازو از خود دور نگه دارید.

بیشتر افراد تلفن‌های هوشمند و دستگاه‌های کوچک را در فاصلهٔ ۸ تا ۱۲ اینچ از صورت خود نگه می‌دارند. این فاصلهٔ نزدیک باعث کاهش سرعت پلک زدن می‌شود. بهتر است دستگاه خود را حداقل ۲۰ اینچ از چشم خود دور نگه دارید.

 

  • متن را بزرگ‌تر کنید.

اگر متن در صفحهٔ نمایش خیلی ریز باشد، ممکن است باعث شود صفحهٔ نمایش را بیش از حد به صورت خود نزدیک کنید. اندازهٔ قلم را بزرگ‌تر کنید تا بتوانید متن را به‌راحتی از فاصلهٔ دورتر بخوانید.

 

  • از نور مناسب استفاده کنید.

کامپیوتر خود را در مکانی قرار دهید تا از تابش خیره‌کنندهٔ نور جلوگیری کنید. پرده‌ها را بکشید. لامپ‌هایی با ولتاژهای پایین را جایگزین کنید. اگر این موارد کمکی نکرد، فیلتر صفحه نمایش (محافظ چشم) تهیه کنید. این مورد می‌تواند میزان نور منعکس‌شده از صفحه را کاهش دهد.

 

  • قطره‌های چشمی را امتحان کنید.

استفادهٔ گه‌گاه از اشک مصنوعی می‌تواند چشم شما را مرطوب نگه دارد.

 

  • آب بنوشید

برای جلوگیری از کم‌آبی بدن ۸ تا ۱۰ لیوان در روز آب بنوشید.

 

  • سیگار نکشید.

اگر سیگار می‌کشید، اکنون دلیل دیگری برای ترک آن دارید. دود سیگار چشمان خشک را بیشتر تحریک می‌کند.

 

 

منبع:

مقالات مشابه