زمان مطالعه: < 1 دقیقه

پس از معاینه و بررسی‌های اولیهٔ بیمار و شک به انحراف ستون فقرات، برای تشخیص نهایی، نیازمند عکسبرداری و رادیوگرافی خواهد بود، که برای کودکان از دستگاه رادیولوژی EOS استفاده می‌شود. یکی از سؤالات مهم بینندگان این است که کدام بیمارستان دستگاه EOS دارد؟

در برنامهٔ اینستا‌کلینیک محب که در صفحهٔ اینستاگرام محب به صورت زنده با‌ حضور آقای دکتر حسن قندهاری – فوق تخصص جراحی ستون فقرات – برگزار شد، آقای دکتر قندهاری توضیحی در مورد این دستگاه ارائه دادند که در این ویدئو می‌توانید آن را مشاهده نمایید.

دستگاه رادیولوژی EOS چیست؟

آشنایی بیشتر با دستگاه عکسبرداری با اشعه کم

دکتر حسن قندهاری، فوق تخصص جراحی ستون فقرات، در گفت‌وگوی زنده با برنامهٔ اینستاکلینیک محب در خصوص این دستگاه عنوان کردند: پس از معاینه و بررسی‌های اولیهٔ بیمار و شک به انحراف ستون فقرات، برای تشخیص نهایی، نیازمند عکسبرداری و رادیوگرافی خواهد بود.

با توجه به اینکه برای کودکان نیازمند عکسبرداری در فواصل کوتاه‌مدت هستیم و این عکسبرداری‌ها اثرات تجمعی مخربی در بدن آن‌ها خواهد داشت، بنابراین در سال‌های اخیر دستگاه عکسبرداری جدیدی به نام EOS که نوع کامل‌شدهٔ جایزه نوبل نیز می‌باشد، ساخته شده که میزان اشعه‌ٔ آن چهل برابر کمتر از دستگاه‌های موجود است.

از مزیت‌های این دستگاه می‌توان به امکان مشاهدهٔ کامل یک اندام، اندازه‌گیری طول یک اندام، مشاهدهٔ اختلاف اندام ها و اختلالات اشاره کرد.

وی همچنین این مطلب را عنوان کرد که: خوشبختانه این دستگاه در ایران در شهر‌های یزد، اصفهان و تهران (بیمارستان شفایحیاییان) وجود دارد که برای افراد زیر 18 سال در رادیوگرافی‌های بلند مناسب است.

مقالات مشابه

میوه‌ها و سبزیجات بنفش چه مزایایی دارند؟

چرا لوبیا برای سلامتی مفید است؟

چه غذاهایی برای افسردگی مناسب‌اند؟