زمان مطالعه: 4 دقیقه

آیا می‌شود متابولیسم خود را بهتر کرد؟

افزایش متابولیسم، آرزوی تمام افرادی است که مراقب وزن خود هستند، اما سرعت سوزاندن کالری در بدن به موارد مختلفی بستگی دارد. برخی از افراد، متابولیسم سریع را به ارث می‌برند. مردان حتی در هنگام استراحت تمایل به سوزاندن کالری بیشتر از زنان دارند. برای بیشتر افراد، متابولیسم بعد از 40 سالگی به طور مداوم کند می‌شود. هرچند نمی‌توانید سن، جنسیت و یا ژنتیک خود را کنترل نمایید، اما روش‌های دیگری برای بهبود و تقویت متابولیسم وجود دارد. در اینجا 10 راه برای افزایش سوزاندن کالری و در نهایت لاغر شدن را توضیح خواهیم داد.

 

عضله‌سازی نمایید

بدن شما دائماً کالری می‌سوزاند، حتی زمانی‌که کاری انجام نمی‌دهید. این میزان متابولیسم در حالت استراحت در افرادی که عضلات بیشتری دارند، بسیار بیشتر است. هر کیلو عضله تنها برای حفظ خود حدود 6 کالری در روز مصرف می‌کند، در حالی‌که هر کیلو چربی روزانه فقط 2 کالری می‌سوزاند. این اختلاف کم با گذشت زمان روی هم جمع می‌شود. بعد از یک جلسه تمرین قدرتی، عضلات سراسر بدن فعال می‌شوند و میانگین متابولیسم روزانهٔ شما را افزایش می‌دهد.

 

تمرین‌های ورزشی خود را افزایش دهید

ورزش هوازی ممکن است عضلات بزرگی ایجاد نکند، اما در چند ساعت بعد از تمرین باعث افزایش سوخت‌و‌ساز بدن می‌شود. نکتهٔ اصلی این است که به خود فشار بیاورید. ورزش با شدت بالا، افزایش متابولیسم بیشتر و طولانی‌تری را در مقایسه با تمرینات با شدت کم و یا متوسط به همراه دارد. برای بهره‌مندی از مزایای آن، ورزش سنگین‌تری را در باشگاه امتحان نمایید و یا در طول پیاده‌روی منظم خود، با فواصل کوتاهی راه رفتن سریع را نیز بگنجانید.

 

با آب سوخت بگیرید

بدن شما برای پردازش کالری، به آب نیاز دارد. اگر حتی میزان آب موجود در بدن شما کمی هم کم باشد، ممکن است متابولیسم شما نیز کند شود. در یک مطالعه، بزرگسالانی که روزانه هشت لیوان آب و یا بیشتر می‌نوشند، کالری بیشتری نسبت به افرادی که روزانه 4 لیوان آب می‌نوشیدند، می‌سوزانند. برای هیدراته ماندن، قبل از هر وعده و یا میان‌وعده، یک لیوان آب و یا سایر نوشیدنی‌های شیرین‌نشده را بنوشید. همچنین میوه‌ها و سبزیجات تازه را که به‌طور طبیعی حاوی آب‌اند، به جای سایر تنقلات از قبیل چیپس میل کنید.

 

آیا باید نوشیدنی‌های انرژی‌زا را امتحان کرد؟

برخی از مواد موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا سوخت‌وساز بدن را تقویت می‌نمایند. این نوشیدنی‌ها سرشار از کافئین‌اند، که میزان انرژی بدن شما را افزایش می‌دهد. آن‌ها گاهی اوقات تورین (که یک اسید آمینه است) دارند. تورین متابولیسم شما را تسریع نموده و ممکن است به چربی‌سوزی کمک نماید. اما استفاده از این نوشیدنی‌ها در برخی از افراد مشکلاتی مانند فشارخون بالا، اضطراب و مشکلات خواب را ایجاد می‌کند. آکادمی اطفال آمریکا این نوشیدنی‌ها را برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی‌کند.

 

میان‌وعدهٔ خود را هوشمندانه انتخاب نمایید

افزایش تعداد دفعات غذاخوردن به کاهش وزن کمک می‌کند. هنگامی‌که وعده‌های غذایی بزرگ با فواصل زمانی زیاد می‌خورید، متابولیسم بدن بین وعده‌های غذایی کند می‌شود. داشتن یک وعدهٔ غذایی یا میان‌وعدهٔ کوچک هر 3 یا 4 ساعت، متابولیسم بدن را فعال نگه می‌دارد، بنابراین، در طی یک روز کالری بیشتری می‌سوزانید. چندین مطالعه نشان داده‌اند افرادی که مرتب میان‌وعدهٔ مناسب می‌خورند، در زمان صرف غذای اصلی، غذای کمتری می‌خورند.

 

غذای خود را سرشار از ادویه و فلفل نمایید

غذاهای پرادویه مواد شیمیایی طبیعی دارند که سوخت‌وساز بدن شما را افزایش می‌دهد. پختن غذاها با یک قاشق غذاخوری فلفل تند میزان متابولیسم را افزایش می‌دهد. این اثر احتمالاً موقتی است، اما اگر به‌طور مرتب غذاهای تند و پرادویه بخورید، ممکن است فواید آن اضافه و ماندگار شود. برای تقویت سریع، غذاهای خود را با پودر درشت فلفل قرمز غنی نمایید.

 

میزان پروتئین را در رژیم خود افزایش دهید

هضم پروتئین کالری بیشتری نسبت به مصرف چربی یا کربوهیدرات می‌سوزاند. به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل، جایگزینیِ برخی کربوهیدرات‌ها با غذاهای کم‌چرب و غنی از پروتئین، باعث افزایش متابولیسم در زمان صرف غذا می‌شود. منابع خوب پروتئین شامل گوشت گاو بدون چربی، بوقلمون، ماهی، آجیل، لوبیا، تخم‌مرغ و محصولات لبنی کم‌چرب است.

 

مقداری قهوهٔ سیاه (بدون شیر و شکر) میل نمایید

اگر قهوه دوست دارید، احتمالاً از انرژی و میزان تمرکزی که به شما می‌دهد، لذت می‌برید. در صورت مصرف میزان متوسطی از قوه، از یکی از مزایای قهوه که افزایش کوتاه‌مدت میزان متابولیسم است، بهره‌مند می‌شوید. کافئین به شما کمک می‌کند تا احساس خستگی کمتری داشته باشید و حتی استقامت خود را هنگام ورزش افزایش دهید.

 

با چای سبز تجدید قوا کنید

نوشیدن چای سبز و یا چای اولانگ فواید ترکیبی کافئین و کاتچین را دارد، موادی که نشان داده شده است برای چند ساعت متابولیسم را افزایش می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدن 2 تا 4 فنجان چای ممکن است بدن را به سوزاندن 17% کالری بیشتر در حین ورزش با شدت متوسط برای مدت زمان کوتاه سوق دهد.

 

از رژیم‌های تهاجمی پرهیز نمایید

رژیم‌های تهاجمی، رژیم‌هایی که شامل خوردن و دریافت میزان کالری کمتر از 1200 در زنان و 1800 در مردان در یک روز است، می‌شود، برای افرادی که امید دارند متابولیسم بدن خود را تسریع دهند، مضر است. اگرچه این رژیم‌ها ممکن است به شما در کاهش وزن کمک نمایند، اما این رژیم به ضرر تغذیهٔ مناسب‌اند. همچنین، نتیجهٔ معکوس می‌دهند، چرا که شما عضله از دست می‌دهید که به نوبهٔ خود متابولیسم شما را کند می‌کند. نتیجهٔ نهایی این است که بدن شما کالری کمتری می‌سوزاند و سریع‌تر از قبل وزن اضافه می‌کنید.

 


منبع:

10 راه برای افزایش سوزاندن کالری

 

مقالات مشابه