زمان مطالعه: 4 دقیقه

فواید نمک

تا به امروز همیشه از مضرات نمک شنیدیم اما در این مقاله قصد داریم از فواید نمک برای شما صحبت کنیم. از دهانشویه با نمک تا غرغره آب نمک، شستن بینی با آب نمک و حتی تمیزکردن دندان با نمک، پس با ما همراه باشید:

 

زخم‌های کانکر (آفت دهان)

شستشوی دهان با آب‌نمک می‌تواند درد ناشی از زخم کانکر (آفت دهان) را کاهش داده و به شما در بهبود سریع‌تر آن کمک کند. یک قاشق چایخوری نمک را در یک و نیم فنجان آب حل کرده، سپس جرعه جرعه در دهان قرقره کرده و آن را بیرون بریزید. چندین بار در روز این کار را انجام دهید تا این زخم‌ها التیام یافته و دیگر برای شما دردناک نباشند.

 

ناخنِ فرورفته در گوشت پا

این حالت که بیشتر انگشت شست پا را تحت تأثیر قرار می‌دهد، زمانی رخ می‌دهد که لبهٔ ناخن پای شما خم شده و در پوست گیر کند. این فرورفتن ناخن در گوشت پا می‌تواند بسیار دردناک باشد. برای کاهش ورم و حساسیت، می‌توانید پای خود را چندین بار در طول روز در آب‌نمک گرم قرار دهید، سپس بر روی آن پماد آنتی‌بیوتیک مالیده و بانداژ کنید. در صورتی‌ که با این کار خوب نشد و یا بدتر شد، به پزشک مراجعه نمایید.

 

بینیِ گرفته یا آبریزش بینی

نمک روشی اثبات‌شده برای کمک به تنفس راحت‌تر هنگام سرماخوردگی، آنفلوآنزا و یا آلرژی است. مزیت آن در دسترس بودن و قیمت مناسب آن است. زمانی ‌که در اثر سرماخوردگی و یا آلرژی، بینی شما گرفته و یا آبریزش بینی داشته باشید، می‌توانید از داروخانه اسپری‌های نمکی بینی را تهیه نمایید، و یا از سرم نمکی برای قرقره و شستشوی بینی استفاده نمایید.

 

پسوریازیس و اگزما

آب‌نمکِ غنی از مواد معدنی در مکان‌هایی مانند دریای مرده در خاورمیانه، تالاب آبی در ایسلند و دریاچهٔ ارومیه در ایران وجود دارد. شنا کردن و قراردادن بدن در این آب‌ها به مرطوب شدن پوست و کاهش قرمزی آن کمک می‌کند. و اگر شما اگزما و یا پسوریازیس دارید، این آب‌ها می‌توانند لکه‌های پوسته‌پوسته شده را التیام بخشیده و التهاب پوست را تسکین دهند. در خانه برای فراهم کردن محیطی همانند آنچه که گفته شد، می‌توانید نمک دریای مرده و یا نمک اپسوم را به آب وان و یا تشت اضافه نمایید و حدود 15 دقیقه بدن خود را در آن بخیسانید. حتی یک فنجان نمک معمولی در آبِ وانِ حمام نیز می‌تواند علائم اگزما را کاهش دهد.

 

سوزش سردل

جوش شیرین نوعی نمک است و همچنین یک آنتی‌اسید طبیعی است. حدود یک قاشق چایخوری جوش شیرین را درون یک لیوان آب سرد حل کرده و بعد از غذا مصرف نمایید. اگر زیاد سوزش سردل دارید، خوددرمانی نکرده و برای اطمینان از اینکه مشکل مهم دیگری نیست، به پزشک مراجعه نمایید. به یاد داشته باشید که جوش شیرین دارای سدیم است. اگر به دلایلی، رژیم غذایی کم‌نمک دارید، پزشک ممکن است نوع دیگری از آنتی‌اسید را برای شما تجویز نماید.

 

گزش یا نیش حشرات

ترکیب خمیر‌مانندی از جوش شیرین و کمی آب می‌تواند برای التیام هرگونه خارش، نیش و یا تورم جزئی مؤثر باشد. این ترکیب خمیری همچنین برای کاهش خارش بثورات ناشی از کهیر، آنژیوادم یا تماس با گیاهانی مانند پیچک، بلوط و یا سماق سمی مؤثر است.

 

گلو‌درد

قرقره کردن با آب‌نمک – حدود یک‌دوم قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم حل کنید – می‌تواند بلع دردناک و گلودرد را کاهش دهد.

 

خستگی پا

محلول دو فنجان نمک اپسوم در یک تشت آب گرم، درمان شایعی برای پا‌های خسته و دردناک است. نمک دارای منیزیم است که به عملکرد بهتر عضلات کمک می‌کند. البته شواهدی دال بر جذب منیزیم از طریق پوست وجود ندارد، بنابراین ممکن است تنها علت رفع خستگی پا و احساس خوب بعد از استفاده از آن، گرمی آب باشد. این در حالی است که خیساندن پا‌ها و یا بدن در محلول آب‌نمک اپسوم هیچ ضرر و آسیبی به همراه ندارد.

 

بوی بد دهان

اگر بوی دهان شما تازه نیست و احساس ناخوشایندی به آن دارید، احتمالاً به دلیل خشکی دهان و ایجاد پلاک در آن است. جوش شیرین می‌تواند با میکروب‌های موجود در دهان مبارزه نموده و تا 3 ساعت بوی بد دهان را خنثی نماید. با نصف قاشق چایخوری جوش شیرین و یک فنجان آب، دهان‌شویه درست کنید. دهان خود را 3 تا 4 بار در روز به مدت یک دقیقه با این دهان‌شویه شستشو دهید.

 

گرفتگی ناشی از گرما

اگر به مدت طولانی در گرما ورزش می‌کنید یا کار‌ و فعالیت فیزیکی انجام می‌دهید، ممکن است مایعات و نمک را از طریق عرق از دست بدهید. این امر می‌تواند باعث ایجاد درد‌های شدید به خصوص در بازو‌ها، شکم و ماهیچهٔ ساق پا شود. برای جلوگیری از این اتفاق، می‌بایست مایعات و نمک دریافت کنید. می‌توانید یک نوشیدنی ورزشی نوشیده و یا غذای شور با آب میل نمایید. یا به طور ساده می‌توانید با مخلوط کردن یک قاشق چایخوری نمک در یک‌چهارم آب، نوشیدنی ورزشی خود را تهیه نمایید.

 

یبوست

احساس یبوست دارید؟ مقداری ‌نمک اسپوم را در یک لیوان آب حل کرده و استفاده کنید (مقدار دوز آن معمولاً روزانه 2 تا 6 قاشق چایخوری است). برای داشتن طعم بهتر، می‌توانید به آن آب‌لیمو اضافه نمایید.

 

لکه‌های روی دندان

مطالعات نشان می‌دهد که خمیر‌دندانِ حاویِ جوش شیرین دندان‌های شما را بهتر از انواعی که جوش شیرین ندارند، سفید می‌کند. جوش شیرین لکه‌های سطح دندان را از بین می‌برد، اما خراشی در سطح دندان ایجاد نمی‌کند. ( بی‌کربنات سدیم یا جوش شیرین با فرمول NaHCO3 یکی از نمکهای سدیم در ترکیب با کربنیک اسید است. )

 

منبع:

تمیزکردن دندان با نمک / تمیزکردن دندان با نمک / دهانشویه با نمک / دهانشویه با نمک

مقالات مشابه