زمان مطالعه: 2 دقیقه

پیشنهاد می کنیم قبل از خواندن هزینه عمل فیستول دیالیز ، مقاله هزینه عمل جراحی چگونه محاسبه می شود؟ را بخوانید تا با تفاوت هزینه کل و پرداختی شما، عوامل موثر در کاهش پرداختی تان و اینکه چرا هزینه عمل جراحی را نمی توان از قبل پیش بینی نمود ، آشنا شوید.

 

فیستول دیالیز چیست؟

آمادگی برای همودیالیز چندین هفته تا ماه ها قبل از اولین دیالیز آغاز میشود. برای دسترسی آسان به جریان خونتان، یک جراح یک مدخل عروقی ایجاد میکند. این مدخل مکانیسمی فراهم میکند تا مقدار اندکی از خون به شکل ایمنی از جریان خون شما برداشته‌ شده و سپس به شما برگردد به این منظور که فرایند همودیالیز عمل کند. این مدخل جراحی پیش از اینکه درمان همودیالیز را شروع کنید، نیاز به زمان برای التیام دارد.

سه نوع دسترسی وجود دارد:
  • فیستول آرتریوونوس (AV) (شریانی وریدی)

یک فیستول AV که با جراحی ایجادشده است یک اتصال بین یک شریان و یک ورید است، معمولاً در بازویی که کمتر استفاده میکنید. این نوع دسترسی به دلیل اثربخشی و ایمنی ارجح است.

  •  گرافت (پیوند) AV

اگر عروق خونی‌تان برای تشکیل یک فیستول AV بسیار کوچک هستند، جراح ممکن است به‌ جای آن راهی بین یک شریان و یک ورید با استفاده از یک لوله ی مصنوعی منعطف به نام گرافت ایجاد کند.

  •  کاتتر ورید مرکزی

اگر به همودیالیز اورژانسی نیاز داشته باشید، یک لوله ی پلاستیکی (کاتتر) ممکن است به درون یک ورید بزرگ در گردن یا نزدیک کشاله ی رانتان وارد شود. کاتتر موقتی است.

بسیار مهم است که از این مدخل ها مراقبت کنید تا احتمال عفونت و سایر عوارض را کاهش دهید. دستورالعمل گروه مراقب سلامتتان را در مورد مراقبت از این مدخل ها دنبال کنید.

 

آشنایی بیشتر : دیالیز (همودیالیز)

 

هزینه عمل فیستول دیالیز چقدر می شود؟

تجهیزات مصرفی حین عمل، تعداد خدمات جراحی در اتاق عمل، تعداد روز های بستری در بیمارستان، آزمایشات مورد نیاز از نظر پزشک ، دارو ها ، خدمات پاراکلینیکی مثل تصویربرداری بسته به تشخیص پزشک یا جراحی شما و مشاوره یا ویزیت پزشکان  برای هر فرد متفاوت از فرد دیگر است و نمی توان به طور قطعی قبل از مراجعه به بیمارستان قیمت دقیق را تعیین نمود. اگرچه می توان به طور تقریبی محدوده مبلغ پرداختی برای مجموع اقدامات مورد نیاز یک عمل جراحی خاص را برای بیشتر افراد پیش بینی نمود.

به طور میانگین بیماران با نیاز به عمل فیستول دیالیز در بیمارستان محب مهر ، نیاز به ۱ روز بستری در بیمارستان داشته اند. البته نیاز بستری با توجه به صلاحدید پزشک تعیین می شود.

صورتحساب این بیماران با در نظر گرفتن مجموع خدمات ثبت شده از قبیل اتاق عمل، تجهیزات مصرفی، بستری، دارو و… به طور میانگین این هزینه عمل فیستول دیالیز به این صورت بوده است:

مجموعه مبلغ کل صورتحساب برای کارگزاری فیستول دیالیز در نظر گرفتن بیمه پایه و مکمل برای این بیماران در محدوده ۴،۵۰۰،۰۰۰ تومان قرار داشته است.

اگر از بیمه پایه خود استفاده کنید ( لیست بیمه های طرف قرارداد بیمارستان محب مهر )  ۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان سهم بیمه پایه خواهد بود. یعنی در صورت استفاده از بیمه پایه پرداختی شما در محدوده ۳،۵۰۰،۰۰۰ تومان خواهد بود.

در صورتی که علاوه بر بیمه پایه تحت پوشش بیمه مکمل نیز باشید برای بیضه نزول نکرده بدون در نظر گرفتن سقف هزینه پرداختی شما ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

 

 

مقالات مشابه