تعریف

درد بیضه، دردی است که در اطراف یا در خود یکی از بیضه‌ها یا هردوی آن‌ها ایجاد می‌شود. گاهی اوقات درد در بیضه‌ها در حقیقت از جای دیگری، از کشاله ران یا شکم ناشی می‌شود و در یک یا هر دو بیضه احساس می‌شود ( درد راجعه).

 

علل ایجاد درد بیضه

 

درد بیضه، دلایل احتمالی متعددی دارد. بیضه‌ها بسیار حساس هستند و حتی آسیبی جزئی نیز می‌تواند باعث درد یا ناراحتی در بیضه‌ها شود. درد در بیضه‌ها ممکن است از درون خود بیضه یا از لوله پیچیده و بافت حمایتی پشت بیضه (اپیدیدیم) ایجاد شود.

گاهی اوقات آنچه که به نظر می‌رسد درد در بیضه‌ها باشد، از مشکلی که در کشاله ران، شکم یا جای دیگری شروع شده است (به عنوان مثال، سنگ‌های کلیوی و برخی فتق‌ها که می‌توانند باعث درد در بیضه‌ها شوند) ناشی می‌شود. علت درد در بیضه‌ها همیشه مشخص نمی‌شود.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

 

درد ناگهانی و شدید بیضه می‌تواند نشانه پیچش بیضه باشد؛ بیضه پیچ خورده می‌تواند خون‌رسانی خود را به سرعت از دست دهد. برای جلوگیری از از بین رفتن بیضه، این وضعیت نیازمند درمان سریع پزشکی است. اگرچه پیچ خوردگی بیضه در مردان، در بزرگسالان شایع‌تر است اما می‌تواند در هر سنی رخ دهد.

 

در صورت بروز موارد زیر، سریعا بدنبال رسیدگی پزشکی باشید:

 

  • درد ناگهانی و شدید بیضه
  • درد در بیضه‌ها همراه با حالت تهوع، تب، لرز یا ادرار خونی

 

در صورتی برای مراجعه به پزشک برنامه ریزی کنید که:

 

  • درد کم بیضه بیش از چند روز ادامه یابد
  • توده یا ورم در بیضه‌ یا اطراف آن ایجاد شود

 

خود مراقبتی برای کاهش درد بیضه

 

این اقدامات ممکن است به کاهش درد در بیضه‌ها کمک کند:

  • از مسکن‌های بدون نسخه مانند آسپرین ، ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید، مگر اینکه پزشک دستورات دیگری به شما داده باشد. در دادن آسپیرین به کودکان یا نوجوانان جانب احتیاط را نگهدارید. اگرچه آسپرین برای استفاده در کودکان بزرگتر از 3 سال مورد تأیید است، اما كودكان و نوجوانان مبتلا به بیماری آبله مرغان یا علائمی شبیه آنفولانزا که در حال طی روند بهبودی هستند، هرگز نباید آسپرین مصرف كنند. زیرا آسپرین در چنین کودکانی، با سندروم ری که یک بیماری نادر اما مهلک می باشد، مرتبط است.
  • با یک نگه دارنده ورزشی، اسکروتوم (کیسه بیضه) را نگه دارید. از یک حوله چندلایه برای حمایت و بالا بردن کیسه بیضه هنگام دراز کشیدن استفاده کنید.