خونریزی واژینال

خونریزی غیرطبیعی واژن، شامل هر گونه خونریزی واژینال غیرمرتبط با دورهٔ قاعدگی است. این نوع خونریزی ممکن است شامل دیدن مقادیر اندک خون بین دوره‌ها (که اغلب پس از پاک کردن روی دستمال توالت مشاهده می‌شود) یا دوره‌های بسیار سنگین که در آن یک پد یا نوار بهداشتی یا تامپون، هر یک تا دو ساعت خیس می‌شود، باشد.

خونریزی طبیعی واژن یا قاعدگی هر 21 تا 35 روز یک‌بار، با باز شدن دهانهٔ رحم، که نشان‌دهندهٔ شروع چرخهٔ تولید مثل جدید است روی می‌دهد. یک دورهٔ قاعدگی ممکن است تنها چند روز یا حداکثر یک هفته طول بکشد. میزان خونریزی ممکن است سنگین یا اندک باشد و هنوز هم طبیعی تلقی شود. سیکل‌های قاعدگی برای نوجوانان و زنان نزدیک به یائسگی طولانی‌تر است و میزان قاعدگی هم ممکن است در این سنین سنگین‌تر باشد.

 

دلایل

خونریزی غیرطبیعی واژن می‌تواند به بروز مشکل در دستگاه تناسلی (بیماری زنان)، دیگر مشکلات پزشکی یا داروهای خاص مربوط باشد. اگر به یائسگی – که به عنوان 12 ماه متوالی بدون دورهٔ قاعدگی تعریف شده است – رسیده‌اید، خونریزی واژینال پس از آن، ممکن است دلیلی برای نگرانی باشد و باید مورد سنجش قرار گیرد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورتی که باردار هستید و متوجه خونریزی واژن شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

به طور کلی، هرگاه خونریزی ناگهانی واژینال داشتید، با پزشک خود مشورت کنید. طبیعی بودن یا نبودن خونریزی واژینال، به سن و شرایط شما بستگی دارد.

 

در موقعیت‌های زیر به پزشک خود مراجعه کنید:

  • زنان یائسه که هورمون‌درمانی انجام نمی‌دهند، در صورت داشتن خونریزی واژینال، باید به پزشک مراجعه کنند.
  • زنان یائسه که تحت هورمون‌درمانی دوره‌ای قرار میگیرند، گاهی دچار خونریزی‌های واژینال می‌شوند. یک دوره رژیم هورمون‌درمانی – استروژن خوراکیِ روزانه همراه با پروژستین خوراکی طی 10 تا 12 روز در ماه – می‌تواند منجر به خونریزی شبیه به یک دورهٔ قاعدگی (قاعدگی هورمونی) به مدت چند روز خارج از ماه شود. در صورت داشتن خونریزی غیر از قاعدگی هورمونی مورد انتظار، به پزشک خود مراجعه کنید.
  • زنان یائسه‌ای که هورمون‌درمانی را ادامه می‌دهند – ترکیب استروژن و پروژستین با دوز پایین به طور روزانه – ممکن است در شش ماه اول، خونریزیِ سبک و نامنظمی را تجربه کنند. در صورت طولانی شدن خونریزی یا شروع خونریزی سنگین، به پزشک مراجعه کنید.
  • دخترانی که هیچ گونه نشانهٔ دیگری از بلوغ نداشته و یا کمتر از 8 سال سن دارند، باید هرگونه خونریزی واژینال در آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

 

وضعیت‌های زیر احتمالاً طبیعی هستند، اما در صورت نگرانی با پزشک خود مشورت کنید:

  • دختران تازه متولد شده ممکن است در ماه اول زندگی خونریزی واژن داشته باشند. خونریزی که بیش از حد باشد، یا طولانی‌تر شود، باید بررسی شود.
  • دختران بالغی که به تازگی دوره‌های قاعدگی خود را شروع کرده‌اند، ممکن است در چند سال اول دوره‌های نامنظمی داشته باشند. علاوه بر این، بسیاری از دختران و زنان چند روز قبل از قاعدگی، لکه‌بینی‌های خفیف دارند.
  • زنانی که قرص‌های ضد بارداری مصرف می‌کنند، ممکن است در چند ماه اول با توجه به وضعیت، لکه‌بینی داشته باشند.
  • زنان نزدیک به یائسگی (دوره قبل یائسگی) ممکن است به طور فزاینده‌ای دوره‌های سخت یا نامنظم داشته باشند. از پزشک خود در رابطه با درمان‌های احتمالی برای کاهش علائمی که دارید، سوال کنید.