تعریف

 

ارگاسم خشک زمانی رخ می‌دهد که یک مرد به نقطه اوج هیجان جنسی می‌رسد اما هیچ مقدار منی (یا منی بسیار اندکی) از آلت تناسلی خارج نمی‌شود. منی مایع غلیظ و سفید رنگی است که حاوی اسپرم است.

این عارضه معمولاً خطرناک نیست، اما می‌تواند در توانایی فرد برای پدر شدن اختلال ایجاد کند. با گذر زمان، بسیاری از مردان اظهار می‌دارند ارگاسم خشک عادی است.

 

علل ایجاد ارگاسم خشک

 

ارگاسم خشک می‌تواند پس از انجام عمل جراحی برداشتن غده پروستات و غدد لنفاوی اطراف آن (جراحی قسمت اصلی پروستات) یا جراحی برداشتن مثانه (سیستکتومی) روی دهد. پس از هر یک از این فرایندها، مرد منی تولید نخواهد کرد. این عارضه ممکن است پس از انجام برخی جراحی‌های سرطان بیضه مانند جراحی غده لفاوی خلف صفاقی که می‌تواند اعصاب‌ها کنترل کننده ارگاسم را تحت تأثیر قرار دهد، روی دهد.

در برخی موارد از ارگاسم‌های خشک، منی تولید می‌شود اما در اوج هیجان جنسی به جای خارج شدن از آلت تناسلی به مثانه می رود. این مسئله به عنوان انزال برگشت‌دهنده شناخته شده است و اغلب نتیجه اقدامات پزشکی، به ویژه بعضی جراحی‌های پروستات است؛ همچنین می‌تواند ناشی از داروهای خاص و وضعیت‌های بهداشت باشد.

در دیگر ارگاسم های خشک، مردان به دلیل اختلالات ژنتیکی دستگاه تولید مثل، منی کافی برای انزال تولید نمی‌کنند.

ارگاسم‌های مکرر تمام مایع منی و اسپرم تازه بدن را مصرف می کند؛ در نتیجه، ارگاسمی که پس از ارگاسم‌های متوالی رخ می‌دهد ممکن است خشک باشد. این مسئله دلیلی برای هشدار نیست و به طور کلی بعد از چند ساعت استراحت بهبود می‌یابد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

 

در بیشتر موارد، ارگاسم خشک خطرناک نیست؛ اما در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید وضعیت شما به خاطر یک بیماری نهفته که نیاز به مراقبت دارد ایجاد نشده است. اگر ارگاسم‌های خشک دارید و در حال تلاش برای پدر شدن هستید، ممکن است برای باردار کردن همسر خود، به درمان نیاز داشته باشید.