ائوزینوفیلیا

ائوزینوفیلیا شرایطی است که در آن تعداد ائوزینوفیل‌ها بالاتر از حد طبیعی است. ائوزینوفیل‌ها، نوعی گلبول سفید مبارزه‌کننده با بیماری هستند. این وضعیت به‌طور عمده نشان‌دهندهٔ یک عفونت انگلی، واکنش حساسیتی یا سرطان است.

ممکن است شما میزان بالایی از ائوزینوفیل‌ها را در خون (ائوزینوفیلیای خونی) یا در بافت‌های عفونی و ملتهب (ائوزینوفیلیای بافتی)، داشته باشید.

ائوزینوفیلیای بافتی ممکن است در نمونه‌های حاصل از فرایند آزمایشگاهی یا نمونه‌های مایعات خاص مانند مخاطِ آزادشده از بافت‌های بینی، مشاهده شود. در صورت داشتن ائوزینوفیلیای بافتی، احتمالاً میزان گلبول‌های ائوزینوفیل‌های جریان خون، طبیعی است.

ائوزینوفیلیای خونی ممکن است با یک آزمایش خون، معمولاً به عنوان بخشی از تمام گلبول‌های خون، مشخص شود. به طور کلی در بزرگسالان، تعداد بیش از 500 ائوزینوفیل در هر میکرولیتر خون، ائوزینوفیلیا محسوب می‌شود. تعداد بیش از 1500 ائوزینوفیل در هر میکرولیتر خون که چند ماه باقی می‌ماند، ائوزینوفیلیای حاد نامیده می‌شود.

 

دلایل

ائوزینوفیل‌ها در سیستم ایمنی دو نقش را بازی می‌کنند:

  • نابود کردن مواد خارجی. ائوزینوفیل‌ها می‌توانند اجزای خارجی را از بین ببرند. به عنوان مثال، آن‌ها با اجزای مربوط به عفونت انگلی که توسط سیستم ایمنی بدن مشخص شده‌اند، مقابله می‌کنند.
  • تنظیم التهاب. ائوزینوفیل‌ها در ایجاد التهاب، که نقش مفیدی در جدا کردن و کنترل محل بیماری دارد، کمک می‌کنند؛ اما گاهی اوقات ممکن است التهاب بیش از حدِ نیاز باشد، که می‌تواند منجر به ایجاد علائم مشکل‌ساز یا حتی آسیب بافت شود. برای مثال، ائوزینوفیل‌ها در ایجاد علائم مربوط به آسم و حساسیت‌ها مانند تب یونجه، نقش کلیدی دارند. سایر اختلالات سیستم ایمنی بدن هم می‌توانند در التهاب در حال پیشرفت (مزمن) نقش داشته باشند.

 

زمانی‌که شمار زیادی از ائوزینوفیل‌ها به یک محل مشخص در بدن شما جذب می‌شوند، یا وقتی که مغز استخوان تعداد بسیار زیادی ائوزینوفیل تولید می‌کند، ائوزینوفیلیا رخ می‌دهد.

بیماری‌های انگلی و واکنش‌های حساسیت‌زا به دارو از شایع‌ترین دلایل ائوزینوفیلیا هستند. ائوزینوفیلای حاد که باعث آسیب به اعضای بدن می‌شود، سندرم هایپرائوزینوفیلا نامیده می‌شود. این سندرم عامل ایجاد علت یا نتایج ناشناختهٔ سرطان‌های خاص مانند سرطان مغز استخوان یا سرطان غدد لنفاوی است.

 

زمان مراجعه به پزشک

ائوزینوفیلیا معمولاً زمانی مشخص می‌شود که پزشک شما دستور انجام آزمایش خون را برای کمک به تشخیص بیماری‌ای که پیش‌تر داشته‌اید، می‌دهد. این شرایط معمولاً یافته‌ای غیرمنتظره نیست، اما ممکن است به صورت اتفاقی مشخص شود.

با پزشک خود در مورد نتایج به‌دست‌آمده صحبت کنید. نشانه‌های ائوزینوفیلیای خونی یا بافتی و نتایج به‌دست‌آمده از آزمایش‌های دیگر ممکن است علت بیماری را مشخص کند. ممکن است پزشک برای بررسی وضعیت شما، آزمایش‌های دیگری انجام دهد.

بیان بیماری‌ها یا اختلالات احتمالی دیگر که ممکن است داشته باشید حایز اهمیت است. اگر بیماری به‌درستی تشخیص داده شود و درمان‌های مربوطه برای هرگونه بیماری یا اختلال انجام شوند، احتمالاً ائوزینوفیلیا برطرف خواهد شد.

در صورت ابتلا به سندرم ائوزینوفیلی حاد، ممکن است پزشک داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها را تجویز کند. و چون این وضعیت ممکن است با گذشت زمان عوارض قابل توجهی بر جای بگذارد، وی وضعیت سلامت شما را تحت نظر خواهد داشت.