زمان مطالعه: 2 دقیقه

کمک‌های اولیه در مواجهه با تاول

در صورت شدید نبودن درد ناشی از تاول، سعی در سالم نگه‌داشتن آن داشته باشید. پوست عاری از ترک بر روی تاول ممکن است مانعی طبیعی برای گسترش باکتری‌ها ایجاد کند و کاهش خطر عفونت را در پی داشته باشد. تاول را با چسب‌زخم یا پارچه‌ای نخی بپوشانید؛ یک‌تکه از پارچه را به‌صورت حلقه‌مانند برش داده و آن را طوری قرار دهید که تاول را بپوشاند و از آن محافظت کند. سپس تاول و پارچه را با گاز پانسمان بپوشانید.

در صورت آلوده‌شدن تاول به دنبال درمان پزشکی باشید. اگر مبتلا به دیابت یا گردش خون ضعیف هستید، قبل از درمان تاول با پزشک خود تماس بگیرید.

 

نحوهٔ تخلیهٔ تاول

برای تسکین درد تاول، ضمن سالم نگه‌داشتن پوست پوشاننده، مایع را تخلیه کنید. آنچه باید انجام دهید:

  • تاول و دستان خود را با صابون و آب گرم بشویید.
  • تاول را با ید (iodine) تمیز کنید.
  • سوزنی تمیز و تیز را با استفاده از الکل استریل کنید.
  • از سوزن برای سوراخ کردن تاول استفاده کنید. چند نقطه در نزدیکی لبهٔ تاول در نظر بگیرید. اجازه دهید مایعات تخلیه شوند، اما پوست پوشاننده را در جای خود رها کنید.
  • پمادی مانند وازلین را روی تاول استعمال کنید و آن را با گاز پانسمان ببندید. در صورت بروز بثورات جلدی استفاده از پماد را متوقف کنید.
  • پیگیری درمان. هر روز سطح تاول را از نظر بروز عفونت بررسی کنید. بعد از چند روز با استفاده از موچین و قیچی استریل‌شده با الکل، تمام پوست‌های مرده را برش دهید. پماد و بانداژ بیشتری به‌کار برید.

 

پیشگیری از تاول

برای جلوگیری از بروز تاول‌های ناشی از اصطکاک بر روی پاها، کفش‌های مناسب بپوشید. استفاده از جوراب‌های مرطوب‌کننده نیز ممکن است مؤثر باشد. جوراب‌ها، کفش‌ها و کفی‌های مختلفی را که به‌طور اختصاصی برای کاهش تاول‌ها طراحی شده‌اند امتحان کنید. در صورت امکان از پودر تالک و یک کف‌پوش در قسمت داخلی کفش خود که ممکن است قسمت داخلی جوراب در برخورد با آن دچار سایش و ریزش شود استفاده کنید. دستکش به جلوگیری از تاول در دست‌ها کمک می‌کند.