استئوفیت

استخوان‌رُست‌ها یا استئوفیت زوائدی استخوانی‌اند که در طول لبه‌ٔ استخوان تشکیل می‌شوند. استخوان‌رُست‌ها‌ اغلب در محل اتصال استخوان‌ها به یکدیگر (مفصل) ایجاد می‌گردند. این زوائد همچنین می‌توانند روی استخوان‌های ستون فقرات تشکیل شوند.

علت اصلی ایجاد استئوفیت ، آسیب‌دیدگی مفصلی ناشی از استئوآرتریت (آرتروز) است. بیشتر استخوان‌رُست‌ها هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند  و ممکن است سال‌ها  وجود داشته ‌باشند و در عین حال تشخیص داده ‌نشوند. این زوائد ممکن است نیازی به درمان نداشته ‌باشند؛ درمان آن‌ها هم به محل قرارگیری آن‌ها و تأثیرشان بر سلامت فرد بستگی دارد.

 

علائم

بیشتر استخوان‌رُست‌ها هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند، به‌ همین دلیل شاید به‌صورت تصادفی در هنگام عکس‌برداری با اشعه‌ٔ ایکس تشخیص داده شوند. البته در بعضی موارد، استخوان‌رُست‌ها می‌توانند باعث ایجاد درد و فقدان تحرک در مفاصل‌ شوند.

 

علائم استخوان‌رُست‌ها به محل ایجادشان بستگی دارد؛ برای نمونه:

  • زانو. استخوان‌رُست‌های زانو می‌توانند کشیدن و خم کردن پا را دشوار کنند.
  • مهره‌های پشت. استخوان‌رُست‌های واقع بر ستون فقرات می‌توانند فضایی را که نخاع در آن قرار دارد تنگ کنند. این زوائد می‌توانند بر نخاع و ریشه‌های عصبی فشار وارد کنند و موجب ضعف و بی‌حسی بازوها یا پاها شوند.
  • لگن. استخوان‌رُست‌های لگن می‌توانند حرکت دادن لگن را برایتان دشوار کنند و همچنین ممکن است باعث زانودرد شوند. این زوائد، بسته به محل قرارگیری خود، ممکن است دامنه‌ٔ حرکتی مفصل بین لگن و ران را کاهش دهند.

 

زمان مراجعه به پزشک

اگر یک یا تعدادی از مفاصل‌تان درد می‌کنند یا ورم کرده‌اند یا در حرکت دادن مفصل‌ خود با دشواری روبه‌رو شده‌اید، به پزشک مراجعه کنید.

 

علل

آسیب مفصلی ناشی از استئوآرتریت (آرتروز) شایع‌ترین علت ایجاد استخوان‌رُست است؛ بدین صورت که با تخریب بالشتک‌های غضروفی انتهای استخوان‌ها، بدن‌تان با ایجاد استخوان‌رُست‌هایی در مجاور ناحیه‌ٔ آسیب‌دیده اقدام به جبران مافات می‌کند.

 

ریسک‌فاکتورها

احتمال تشکیل استخوان‌رُست‌ها در افرادی که دچار آرتریت‌اند، بیشتر است.

تشخیص

طی معاینهٔ فیزیکی، پزشک ممکن است اطراف مفصل‌تان را لمس کند تا محل درد را به‌طور دقیق مشخص کند. او همچنین ممکن است به‌منظور مشاهدهٔ استخوان‌ها و مفاصل شما برایتان رادیوگرافی یا سایر روش‌های عکس‌برداری را تجویز کند.

 

درمان

اگر استخوان‌رُست‌ها باعث ایجاد درد شوند، پزشک ممکن است مصرف مسکن‌های بدون نسخه – مثل: استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم – را پیشنهاد کند.

پزشکانی که به شما کمک می کنند

همه

بر اساس بیمارستان

بر اساس تخصص