تعریف کمر درد

 

ستون فقرات، ستونی از استخوان‌ها (مهره‌ها) است که بواسطه عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها به یکدیگر اتصال یافته و با دیسک‌های جاذب ضربه، ضربه‌گیری شده است. یک اشکال در هر قسمت از ستون فقرات شما می‌تواند کمر درد را در پی داشته باشد. برای برخی افراد، این درد کاملا تحمل‌ناپذیر است. برای دیگران، این شرایط می‌تواند طاقت فرسا و ناتوان کننده باشد.

بیشتر کمر دردها (حتی کمر دردهای شدید) طی شش هفته به خودی خود از بین می‌رود. معمولاً عمل جراحی برای کمر درد لازم نیست و بطور کلی تنها در صورت مؤثر نبودن سایر درمان‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

کمر درد
کمر درد

دلایل ایجاد کمر درد

 

یکی از دلایل اصلی کمر درد آسیب عضله (کشیدگی عضله) یا رباط (پیچ خوردگی) است. کشیدگی و پیچ خوردگی می‌تواند ناشی از دلایلی مانند بلند کردن نادرست، وضعیت بد و عدم ورزش منظم باشد. داشتن اضافه وزن ممکن است خطر کشیدگی عضلات و پیچ خوردگی‌های موثر بر کمر را افزایش دهد.

کمر درد همچنین می‌تواند ناشی از آرتروز و سایر تغییرات وابسته به سن در ستون فقرات فرد، صدمات جدی‌تر مانند شکستگی مهره یا پارگی دیسک و برخی از عفونت‌ها باشد.

همچنین بخوانید: اگر با کمردرد صبحگاهی از خواب بیدار می شوید، بخوانید

 

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

 

بیشتر کمر دردها طی چند هفته بدون درمان بهبود می‌یابند. استراحت در رختخواب توصیه نمی‌شود. مشابه بکارگیری سرما یا گرما در محل دردناک، مسکن‌های بدون نسخه اغلب در کاهش درد کمک‌کننده هستند.

 

زمان مراجعه به مطب

 

در صورتی که درد شما یک هفته پس از درمان خانگی بهبود نیافته است و یا اگر کمر درد شما موارد زیر را شامل می‌شود، به پزشک مراجعه کنید:

  • به ویژه در شب یا هنگام دراز کشیدن، مستمر یا شدید است
  • در یک یا هر دو پا گسترش می‌یابد، به خصوص اگر درد تا زیر زانو ادامه یابد
  • باعث ضعف، کِرختی یا سوزن سوزن شدن در یک یا هر دو پا می‌شود
  • همراه با کاهش وزن ناخواسته رخ می‌دهد
  • همراه با ورم یا قرمزی روی کمر رخ می‌دهد

 

بدنبال درمان اورژانسی باشید

 

با 115 یا فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید، و یا از کسی بخواهید شما را به اورژانس ببرد، اگر پشت درد شما:

  • پس از تصادف شدید اتومبیل، سقوط بد یا آسیب دیدگی در ورزش رخ داده است
  • مشکلات جدید در کنترل روده یا مثانه ایجاد شده است
  • همراه با تب است