ضایعه مغزی

ضایعه مغزی، نوعی ناهنجاری است که در آزمایش تصویربرداری از مغز مانند تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT) قابل مشاهده است. در اسکن‌های CT یا MRI، ضایعات مغزی به‌صورت نقاط تیره یا روشن ظاهر می‌شوند که شباهتی به بافت طبیعی مغز ندارند.

معمولاً ضایعه مغزی یک یافتهٔ ضمنیِ غیرمرتبط با وضعیت یا علامتی است که در وهلهٔ اول منجر به آزمایش تصویربرداری شده است.

این ضایعه ممکن است بخش‌های کوچک تا بزرگی از مغز را درگیر کرده باشد، و شدت بیماری زمینه‌ای ممکن است از وضعیت نسبتاً جزئی تا مهلک تغییر کند.

 

دلایل

غالباً یک ضایعه مغزی ظاهری مشخص دارد كه به پزشك شما در تعیین علت آن كمك می‌كند. گاهی اوقات به‌دلیل ظاهر غیرطبیعی ناحیه، تنها توسط تصویربرداری تشخیص داده نمی‌شود و ممکن است آزمایش‌های اضافی یا پیگیری‌کننده لازم باشد.

اگرچه هرگونه ضربه مغزی ممکن است ضربه مغزی و همچنین ضایعه مغزی را در پی داشته باشد، ضربه مغزی و ضایعه مغزی یکسان نیستند. ضربه‌های مغزی اغلب بدون ایجاد هرگونه تغییر در CT یا MRI رخ می‌دهند و به جای آزمایش‌های تصویربرداری با توجه به علائم تشخیص داده می‌شوند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

درصورتی‌که ضایعه که در طول آزمایش تصویربرداری مغز تشخیص داده شده است به‌نظر ناشی از وضعیتی خوش‌خیم یا رفع‌شده نباشد، احتمالاً پزشک شما برای کسب اطلاعات بیشتر، انجام آزمایش‌های اضافی یا مشورت با یک متخصص را توصیه کند.

ممکن است پزشک شما برای انجام معاینهٔ تخصصی و احتمالاً آزمایش‌های بیشتر مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب را توصیه کند. حتی اگر یک بررسی پزشکی نورولوژیکی منجر به تشخیص نشود، ممکن است پزشک شما آزمایش مداوم را برای رسیدن به تشخیص یا پیگیری تست‌های تصویربرداری در فواصل منظم برای زیر نظر گرفتن ضایعه را توصیه کند.