بوی واژن

بوی واژن، هرگونه بویی است که از واژن ناشی می‌شود. داشتن بوی واژینال خفیف، طبیعی است؛ اما بوی شدید واژن – مانند بوی “ماهی”- می‌تواند غیرطبیعی بوده و نشان‌دهندهٔ وجود مشکلی باشد.

بوی غیر طبیعی واژن که به دلیل عفونت یا مشکل دیگری رخ می‌دهد، معمولاً با دیگر علائم و نشانه‌های واژینال مانند خارش، سوزش، تحریک یا ترشح همراه است.

 

دلایل

این مشکل ممکن است در طول سیکل قاعدگی تغییر کند و به‌ویژه ممکن است بعد از رابطهٔ جنسی محسوس باشد. تعریق طبیعی نیز می‌تواند باعث بروز بوی واژینال شود. اگرچه ممکن است شست‌وشوی واژینال یا استفاده از دئودورانت واژینال برای کاهش این مشکل وسوسه‌‌کننده باشد، اما این محصولات در واقع می‌توانند باعث افزایش سوزش و علائم دیگر واژینال شوند.

واژینوز باکتریال – رشد بیش از حد طبیعی باکتری‌های واژن – شایع‌ترین عفونت واژن است که باعث بروز این بو می‌شود. تریکومونیاز – یک عفونت مقاربتی – هم می‌تواند باعث ایجاد این عارضه شود. عفونت‌های کلامیدیا و سوزاک معمولاً باعث ایجاد بو نمی‌شوند. هیچ‌یک از این دو، عفونت‌های قارچی ایجاد نمی‌کنند. به‌طور کلی در صورت وجود بوی واژنینال بدون علائم دیگر، احتمالاً این بو طبیعی است.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر نگران بوی غیر طبیعی یا مداوم واژن هستید – به‌ویژه اگر با علائم و نشانه‌های دیگری مانند خارش، سوزش، تحریک یا ترشح همراه است – برای معاینه واژینال به پزشک خود مراجعه کنید.

در ضمن برای کاهش بوی واژن، کارهای زیر را انجام دهید:

  • ناحیهٔ تناسلی بیرونی خود را بشویید. هنگام حمام یا دوش گرفتن، از مقدار کمی صابون معمولی (بدون رایحه) و آب زیاد استفاده کنید.
  • از شست‌وشوی واژینال خودداری کنید. همه واژن‌های سالم باکتری و مخمر دارند. اسیدیتهٔ طبیعی واژن، باکتری‌ها و مخمرها را کنترل می‌کند. اما در واقع شست‌وشوی ناحیهٔ داخلی با فشار، می‌تواند این تعادل دقیق را برهم بزند.